И за време на фудбалската пауза поради епидемијата големите клубови не мируваат туку се подготвуваат за времето потоа. Фудбалскиот клуб Реал Мадрид сака по секоја цена да го ангажира напаѓачот на Борусија Ерлинг Халанд, но норвешкиот договор со Милионерите од Дортмунд го отежнува договорот. Имено, Халанд има откупна клаузула од 75 милиони евра, но таа станува активна само во зимата 2021 година, како што е договорено менаџерот Мино Рајола.

Без оглед на временското ограничување Реал се обидува оваа работа да ја заврши како преддоговор летово.

Ова значи дека Кралскиот клуб ќе мора да издржи барем уште една полусезона, што исто така ќе биде последна шанса српскиот напаѓач Лука Јовиќ да го освои своето место на „Сантијаго Бернабеу“.

Најчитани вести