Љупчо Малинков имаше деби од соништата на клупата на Пелистер. Само со неколку тренинзи успеа да го најде победничкиот рецепт за незгодниот Гостивар, кој во Битола беше надигран со 89-79 (26-14, 30-15, 21-15, 12-35).

За Пелистер ова беше четврта победа оваа сезона, додека пак Гостивар го запиша третиот пораз.

Домашниот тим тргна доминантно со серија од 10-0, поведе со 14-3, а на крајот на третата четвртината позитивата изнесуваше 26-14. Никој не очекуваше дека битолчани ќе продолжат во ист ритам, во 17. минута се искачи на плус 26 (50-24). По овој резултат јасно беше дека победата ќе остане во Битола.

По одморот, избраниците на Малинков го одржаа водството. Гостивар се разбуди во последните десет минути (постигна 35 поени, наспроти 12-те на противникот), брзо ја намали огромната негатива и тоа благодарение на Димчевски кој голем дел од своите поени ги постигна во овој период, но немаше сили за целосен пресврт.

Цветковски со 20 поени и Казарновски со 17 поени го предводеа Пелистер, кај Гостивар, Димчевски имаше 23 поени.