За овие хотели се вели дека се ПРОКОЛНАТИ: Некои тврдат дека дури налетале на духот на МЕРЛИН МОНРО

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
За овие хотели се вели дека се ПРОКОЛНАТИ: Некои тврдат дека дури налетале на духот на МЕРЛИН МОНРО

Луѓето отсекогаш биле заинтересирани за приказните за духови и необјаснетите работи, а постојат и теории дека многу хотели ширум светот се опседнати, па ова дополнително ја разгорува човечката имагинација.

Тука се и гламурозните духови од Холивуд, жртви на трагични несреќи кои останале заробени во зградите каде што загинале, до оние тесно поврзани викторијанци во Индија и другите земји кои биле британски колонии, а сето тоа натприродно привлекува многу туристи, па хотелите дури и не бегаат од ваквиот вид на реклама. Напротив, некои го користат дури и паранормалното, па често има токму такви специјални тури.

Има љубопитни луѓе, љубители на хоророт и мистицизмот, на кои многу би им било мило да престојуваат во ваков хотел, а ги има низ целиот свет… Ова се само некои од нив.

Хотелот Лангам, Лондон

Овој лондонски хотел, кој е отворен во 1865 година и чии гости биле великани како Марк Твен, Оскар Вајлд и Сер Артур Конан Дојл, се вели дека често е прогонуван од духови.

Сведоците најчесто го спомнувале оној од собата 333, човекот во вечерна викторијанска тоалета, кој се појавува само во текот на месец октомври.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Langham, London (@langham_london)


Меѓу познатите личности, духот на Наполеон III повремено може да се види во подрумот, а наутро најактивниот дух во хотелот е духот на младиот германски принц кој се самоубил овде скокајќи од прозорецот во почетокот на 20 век.

Еден од гостите тврди дека покрај прозорецот на четвртиот кат видел човек во воена униформа, наводно станувало збор за германски принц кој скокнал од прозорецот пред почетокот на Првата светска војна.

 

Доколку сте заинтересирани за хотели, на вистинското место сте…

 

The Hollywood Roosevelt, Лос Анџелес

Лоциран на Булеварот на славните во Холивуд, во срцето на Лос Анџелес, хотелот The Hollywood Roosevelt датира од златниот Холивуд, поточно 1926 година.

Мерлин Монро живеела во него цели две години, а на скалите танцувала малата Ширли Темпл. Во хотелот со текот на годините престојувале голем број ВИП гости, меѓу кои и Кларк Гејбл и Ернест Хемингвеј, а некои од нив изгледа заборавиле да се одјават.

Редовно се пријавуваат видувања на познати духови, особено за време на реновирањето. Многу гости го виделе духот на Мерлин Монро во огледалата на нивните соби, а некои посетители пријавиле дух на девојка во сино која си игра низ хотелот.

La Fonda on the Plaza, Санта Фе

Олицетворение на луксузот во срцето на Санта Фе, Ново Мексико, La Fonda on the Plaza е исто така познат по застрашувачките средби. Долгата историја на хотелот ја прави неговата опседната листа долга и континуирана.

Извештаите за духовите на судијата кој беше застрелан во фоајето, невеста убиена на нејзината брачна ноќ и бизнисмен со навика за коцкање се само неколку од многуте прогонувања што може да ги сретнете за време на вашиот престој во Ла Фонда.

Hotel del Coronado, Сан Диего

Иако Hotel del Coronado може да го препознаете  од филмот „Некои го сакаат жешко“ на Мерилин Монро, одморалиштето во Сан Диего има застрашувачка историја. Во 1892 година, Кејт Морган се пријавила на рецепција во хотел за Денот на благодарноста. Меѓутоа, нејзиниот престој траел само пет дена, а петтиот ден Морган си го одзела животот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hotel del Coronado (@delcoronado)

Нејзината приказна може да се прочита во хотелската книга „Beautiful Stranger: The Ghost of Kate Morgan and the Hotel del Coronado“. Оттогаш, гостите и персоналот на хотелот доживеале серија неверојатни треперења, ветре, мириси и звуци во гостинската соба на третиот кат каде што престојувала Кејт.

Hotel Monteleone, Њу Орлеанс

Лоциран во Њу Орлеанс, Луизијана, Хотелот Монтелеоне е познат по својата проколната историја. Преку генерации гости и персонал, извештаите за духови биле редовна појава.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hotel Monteleone (@hotelmonteleone)

Помеѓу духовите што се нижат низ ходниците на хотелот Монтелеоне се еден човек по име Вилијам „Ред“ Вајлдемер, кој починал во хотелот, и едно мало дете по име Морис Бергер. Духовите со кои ќе се сретнете за време на вашиот престој можеби се пријателски расположени, но морничавоста нема да ве напупти.

The Hotel Chelsea, Њујорк

Хотелот Челзи бил рај за уметници од целиот свет, од Марк Твен до Еди Сеџвик до Ума Турман.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Hotel Chelsea (@thehotelchelsea)

Хотелот е дом на бројни духови, вклучувајќи ја уметничката Надја која побегнала од дома и Мери, преживеана од Титаник, која го прогонува петтиот кат. Но, тоа е можеби најдобро познато како местото каде што Ненси Спанген наводно била убиена од нејзиното момче, басистот на Секс Пистолс, Сид Вишс, пишува Харперс базар.

Lizzie Borden Bed & Breakfast, Фол Ривер, Масачусетс

Ова е местото на крвавото убиство, куќата на Лизи Борден, која беше обвинета за убиство на таткото и маќеата со секира, е достапна за секој кој сака да преноќи во една од собите.

 

 

 

Можете дури и да ја изнајмите целата куќа за да доживеете ноќ на реален терор, бидејќи тоа е едно од најпознатите нерешени злосторства во американската историја. Со оглед на дивата природа на нападот, оставајќи ја Лизи како главен осомничен за бруталниот напад што се случи на 4 август 1892 година, оваа куќа секако не е сон за пријатен годишен одмор.

Shanley Hotel, Њујорк

Луѓето кои престојуваат во овој хотел експресно имаат намера да доживеат паранормален настан, поради што генералниот директор и истражувачите ќе ги пречекаат со опрема која го олеснува откривањето на духови или паранормални активности.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Chobot (@jessica_chobot)

Со историја на скандали и убиства, тоа е место само за храбрите, бидејќи зградите со нивните викторијански украси речиси и не се менувале низ годините, а околината има чудна енергија.

Historic Anchorage Hotel, Енкориџ, Алјаска

Вработените во овој хотел, опкружен со пустите предели на Алјаска, зборуваат за силно присуство на паранормални појави, кои ги доживеале дури и гостите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adare (@addylite)

Експертите кои го истражуваат местото тврдат дека снимиле вкупно 32 духови, меѓу кои и девојка која се самоубила во хотелот ден пред нејзината венчавка.

Villisca Ax Murder House, Вилска, Ајова

Во 1912 година на ова место, познато како „куќата на убијците со секира“ биле масакрирани осум лица: шест членови на семејството Мур и двајца гости. Тие биле брутално убиени со секира и се вели дека нивните духови се уште живеат во оваа куќа која се наоѓа во местото Вилска, во Ајова.

Престојот може да се резервира како дел од дневна турнеја или посета што вклучува ноќевање на оваа локација. Сопственичката Марта Лин тврди дека многу малку гости заминуваат без искуство со паранормалното.

Taj Mahal Palace, Мумбаи, Индија

Овој огромен хотел со пет ѕвезди беше отворен за гости во 1902 година и набрзо стана еден од симболите на Мумбаи. Тоа е првата зграда во градот каде што е воведена струја и лифтови. За жал, при изградбата, главниот архитект кој ја надгледувал работата, В.Е. Чемберс, заминал на патување, а во негово отсуство работниците го ставиле предниот дел на зградата во погрешна насока.

Кога се вратил од одмор, разбирате што се случило, во целосен неред скокнал од петтиот кат. Тој сè уште талка низ хотелот и често може да се слушне (а понекогаш и да се види) како плаче поради големата грешка.

Се разбира, ова се само дел од хотелите за кои се шпекулира дека се опседнувани бидејќи има многу такви места низ светот.

Два хотели кои не се споменати во овој текст (бидејќи се најпознати, па затоа заслужуваат посебна приказна) се хотелот Стенли во Колорадо и хотелот Сесил во Лос Анџелес.

 

Stenli Kjubrik

Првиот му послужил како инспирација на Стивен Кинг за легендарното дело „The Shining“, по што друг гениј, Стенли Кјубрик, го сними истоимениот филм со Џек Николсон и Шели Дувал, кој влезе во историјата на седмата уметност.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата