Во Хрватска се преврте трактор со приколка кој превезуваше 16 матуранти

27.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Хрватска се преврте трактор со приколка кој превезуваше 16 матуранти

Превртениот трактор со приколка во која се превезувале матурантите го управувал малолетник.

Во несреќата во Пртлог Хрватска се повредени 16 лица.

 Полициски службеници извршиле увид на местото на несреќата и утврдиле дека до несреќата дошло кога малолетник пред да се стекне со право на управување моторно возило управувал трактор.

Откако стигнал до остра кривина и удолнина, возачот од засега непознати причини го префрлил тракторот на спротивната страна од коловозот, потоа го напуштил коловозот и продолжил да се движи напред, по што ја пробил заштитната ограда и слетал по косината. Притоа, приколката се одвоила од тракторот и се превртела, а 15 патници испаднале од приколката и се здобиле со повреди.

ХРТ утринава извести дека осуммина матуранти се уште се во болница.

Тројца ученици се тешко повредени. Ученичката која имаше рани во градниот кош беше оперирана и се чувствува добро. Ученик со скршен скочен зглоб и рака ќе биде опериран во текот на денот. На третото повредено лице најверојатно нема да му треба никаква операција.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата