Мајмун шета низ Белград, надлежните со апел: Не му приоѓајте, пренесува опасни болести (ВИДЕО)

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Мајмун шета низ Белград, надлежните со апел: Не му приоѓајте, пренесува опасни болести (ВИДЕО)

Снимката од мајмун како шета по покрив во Карабурма предизвика неверување кај граѓаните, а од каде дошол сѐ уште е мистерија. Никој од надлежните градски власти нема одговор на ова прашање, па се сомнева дека мајмунот е илегално донесен во Србија.

Само што на социјалните мрежи се појави оваа снимка од мистериозниот мајмун во Карабурма, никој не можеше точно да утврди каде се наоѓа. Десетици, ако не и стотици, па и илјадници луѓе немаа проблем да се организираат и да напишат во коментар каде може да биде мајмунот за да го фатат.

Со оглед на тоа дека првичната локација – Карабурма е потврдена, но треба да се запомни дека тоа е само еден мал дел од овој дел на Белград, единствена трага е куќата и соларните панели на една од куќите.

Така луѓето направиле Инстаграм и други групи каде пишуваат каде може да биде мајмунот.

Тие локации, според личноста која учествувала во оваа несекојдневна авантура за лов на мајмун, се Стара Карабурма, каде има многу куќи, но и улиците Драгослав Срејовиќ, Љубица Луковиќ, Гарсија Лорка и други каде што има претежно куќи со покриви, каде мајмунот можел да се шета.

– Моја претпоставка е дека мајмунот побегнал, а ако побегнал, сопственикот веројатно го нашол пред било кој друг. Проблемот овде и сега е веродостојноста на фотографијата. Денеска добив поплака за животно во зоолошката градина кое испадна дека има 10 години. Проблемот е да се следи сето тоа, а што е навистина точно – предупредува Кристијан Овари, биолог од зоолошката градина Беозоо.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MOJ BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Тој ги повика сите граѓани кои тврдат дека го виделе овој мајмун во Карабурма, да не му приоѓаат бидејќи може да биде многу опасен.

– Луѓето никогаш не треба да се обидуваат да го фатат, намамат или нахранат. Веднаш да ја известат полицијата, ПУК „Ветерина Београд“ или Институтот за заштита на природата. Како зоолошка градина можеме да излеземе и да ловиме животни само ако добиеме дозвола од властите – објаснува Овари.

– Варварската макака е единствениот европски претставник на мајмуни на планетата. Проблемот е што тие добро ја поднесуваат нашата клима, па во старо време меѓу другото се чувале и како домашни миленици. Меѓутоа, со текот на времето станаа загрозен животински вид – вели Кристијан Овари.

Според него, овој вид мајмуни лесно се размножуваат, а често се мета на илегални циркуси, но пренесуваат и ХИВ , како и хепатитис Б и Ц, пренесува српски Курир.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата