ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

2.08.2022
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

Двата екрана што ги има овој лаптоп практично значат дека нема операција што не може да се изврши на овој компјутер.
Веќе со години ги пееме пофалбите за уредите Asus Zenbook, и тоа со добра причина. Тоа се машини кои постојано не изненадуваат со нивниот елегантен дизајн, врвни перформанси и функции.

Овој пат не беше поинаку. Во моментот кога ја зедов кутијата, знаев дека внатре ме чека нешто што не сум го видел досега, и колку и да беа големи моите очекувања, ова е моќна, моќна машина која без напор успеа да ги надмине.

Без разлика дали барате придружник за уредување и рендерирање видео или платформа за создавање уметност, ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED е можеби најдобриот лаптоп Windows за креативни професионалци.

А двата екрани што ги има овој лаптоп практично значат дека нема операција што не може да се изврши на овој компјутер.

Добитна комбинација на естетика и супериорна изработка
Морам да кажам, пред да го отпакувам овој лаптоп, прочитав малку за него. Компонентите што го сочинуваат ќе „испратат“ позитивен трепет по 'рбетот на секој љубител на технологијата.

Затоа навистина не очекував дека ќе биде толку тенок и лесен за неговите димензии.

Zenbook Pro Duo 14 OLED е неверојатен за изглед, дебел е само 17,9 mm и тежи 1,7 килограми. За порти, имаме аудио приклучок лево и две Thunderbolt 4 Type-C порти надесно со еден USB-A порт. На задната страна има DC влез за полнење, HDMI излез и еден читач на SD картички.

Кога зборуваме за помошниот екран, ќе забележите дека овој пат сè е ергономски прилагодено, а тоа, се разбира, не е случајност. Уште порано, ASUS ги забележа предностите на помошниот екран, всушност наречен ScreenPad Plus, кој се отвора под одреден агол (12 степени во споредба со претходните 7).

Поради ова, Zenbook Pro 14 Duo OLED претрпе редизајн на внатрешниот распоред главно поради освежената шарка на ASUS Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra), која не само што го подигнува ScreenPad Plus на ергономски агол на гледање, туку и ја подобрува термичката перформанси.

Овој нов механизам има до 38 проценти подобар проток на воздух, што е сè само не занемарливо.

Ова е навистина еволуција на фасцинантниот дизајн на Zenbook. Дизајнот на лаптопот исто така е малку променет, поместувајќи го новото лого на капакот, но оригиналниот дизајн беше толку добар што ASUS не мораше да менува многу за најновата итерација.

Сепак, главната карактеристика на овој Asus се наоѓа помеѓу тастатурата и екранот, каде што се наоѓа вториот „помошен“ екран на ScreenPad Plus, кој се протега по целата ширина над тастатурата.

Ако никогаш не сте користеле модел на Zenbook Duo, долниот екран може да изгледа необичен или излишен кога првпат ќе го отворите, така што е потребно извесно време постепено да се навикнете на него додека ги истражувате неговите многубројни функционалности.

Неколку часа или денови подоцна, сепак, станува јасно дека мултитаскингот е друго име за овој лаптоп.

Големиот број на опции за прилагодување на начинот на користење на долниот екран, како што му одговара на корисникот, во однос на она што го работи, создава впечаток дека нема операција што не може да се изврши на овој компјутер.

Ова е уред кој навистина е наменет за креативни професионалци и креатори на содржини, особено кога на него ќе го додадете целиот софтвер наречен Control Panel, кој овозможува многу работи да се прават во програмите на ADOBE (Photoshop, Premiere Pro...) неспоредливо побрзо од на обичен лаптоп.

Имате можност да ги прилагодувате и прилагодувате копчињата и лизгачите на различни начини. Така, помошниот екран може да се користи за функции како што се зумирање или други прилагодувања (со помош на лизгач), но исто така е можно да се префрлите на него една од апликациите што моментално ги користите, за да имате подобар преглед и да да може полесно да работи со неколку од нив истовремено.

При мешање музика, на пример, на овој лаптоп тоа може да се направи многу побрзо, бидејќи на долниот екран можете истовремено да го истегнете миксерот и да го прилагодите звукот со 10 прсти.

Всушност, единствената граница е вашата имагинација.

Значителна промена во перформансите
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED има и ASUS IceCool Plus термичка технологија со два ефикасни вентилатори од 12 V кои имаат 97 и 93 перки.

Двојната топлинска цевка (8 мм) ја подобрува целокупната дисипација на топлина и му овозможува на Zenbook Pro 14 Duo OLED да користи до 12-та генерација процесор Intel Core i9 и NVIDIA GeForce RTX3050Ti графичка картичка, како и да одржува постојано до 85 W TDP (CPU + GPU). во режим на изведба.

Покрај тоа, ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED има и паметни сензори на матичната плоча, кои можат да ја детектираат температурата на различни компоненти во реално време, а врз основа на податоците за температурата, ексклузивниот алгоритам на ASUS прецизно ги пресметува тековните потреби за потрошувачка на енергија на процесорот. овозможувајќи му на лаптопот да постигне оптимална енергетска ефикасност.

Други компоненти на оваа машина вклучуваат 32 GB LPDDR5 RAM и брз 1TB NVMe SSD.

Дисплеј(и)
 

Главниот екран на ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED има 16:10 14,5-инчен OLED HDR екран на допир. Екранот не само што поддржува резолуција до 2880 x 1800, туку е и првиот лаптоп во светот со OLED екран од 120 Hz, обезбедувајќи им на корисниците одлично и непречено визуелно искуство.

Лаптопите ASUS OLED генерално обезбедуваат исклучително детални и реални визуелни слики, со кинематографска 100% DCI P3 гама на бои.

Покрај сето тоа, имате и пенкало што можете да го користите.

Секако, во сето тоа помага и извонредната батерија од 76 Wh, која ќе ви го „чува грбот“ без разлика што правите на овој уред.

На крајот, единствениот недостаток, иако ова е многу субјективно чувство, е тоа што тастатурата се наоѓа под ScreenPad Plus со мала тачпад на десната страна. На почетокот ми беше малку незгодно да го користам, но по некое време се навикнав. Затоа треба да го имате на ум тоа.

Сепак, ова го сметам за минимална жртва, заради нешто многу подобро.

Како што веќе рековме, без разлика дали барате придружник за уредување и рендерирање видеа или платформа за создавање уметност, ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED е можеби најдобриот лаптоп Windows за креативни професионалци.

ASUS се погрижи и оваа машина да не е во доменот на научната фантастика кога станува збор за достапност, иако сигурно е во таа област кога станува збор за квалитетот и перформансите.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата