Земјотрес од 6,2 степени во Токио, нема опасност од цунами

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Земјотрес од 6,2 степени во Токио, нема опасност од цунами

Земјотресот се случи во 19 часот и 3 минути, а според Јапонската метеоролошка агенција епицентарот бил на длабочина од околу 50 километри од источниот брег на Чиба.

Не се регистрирани нарушувања во нуклеарната централа Токаи 2, лоцирана во Ибараки, североисточно од Токио, објави нејзиниот оператор. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата