Зеленски: Најмалку еден човек загина при рускиот напад врз болница во Дњепар

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Зеленски: Најмалку еден човек загина при рускиот напад врз болница во Дњепар

Руските терористи уште еднаш го потврдија својот статус на борци против сè што е хумано и чесно. Само што имаше ракетен напад врз клиника во Дњепар. Досега едно лице загина, а 15 се повредени. Последиците од гранатирањето се елиминираат, а жртвите се спасени. Вклучени се сите неопходни служби, посочи рече Зеленски.

Дњепар беше цел на напади и во текот на ноќта. Украинските сили тврдат дека собориле десет руски проектили и 25 дронови.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата