Во истрагата за сообраќајната несреќа во Либија се вклучила и грчката служба за разузнавање

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во истрагата за сообраќајната несреќа во Либија се вклучила и грчката служба за разузнавање

Министерствата за надворешни работи и национална одбрана на Грција започнале истрага за сообраќајната несреќа што се случи во Либија и животот го загубија петмина членови на грчкиот спасувачки тим, додека пак во истрагата се вклучила и Националната служба за разузнавање (ЕИП), објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. 

Весникот „То вима“ пишува дека во оваа фаза ЕИП помага на ниво на обезбедување информации, додека пак телевизијата „Скај“ објави дека вклучувањето на службата во истрагата е по барање на надлежните Министерства. 

Засега, според официјалните соопштенија од надлежните грчки органи, станува збор за сообраќајна несреќа, а не за нешто друго.

Државната телевизија „ЕРТ“ објави дека експлозијата и големиот пожар што следеле по судирот, веројатно се поради модифицираниот резервоар и големото количество гориво во возилото што удри во автобусот на грчката хуманитарна мисија

-Во ЕИП нагласуваат дека истрагата е сѐ уште во многу рана фаза и уште не може да се исклучи никаква можност, но и дека ваква е сликата засега ја добиваат од нивните „извори“ од земјата, објави ЕРТ.

Грчките медиуми пишуваат дека постојат низа прашања за кои сѐ уште не постојат одговори, околу безбедносните мерки, точните околности под кои се случи сообраќајната несреќа и сл. 

Во несреќата во Либија животот го загубија тројца припадници на грчката армија и двајца преведувачи, додека пак најмалку десет лица се повредени. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата