Ужас во Сиднеј: Запалена перница фрлил кон сопругата,во пожарот му изгореле три од седумте деца

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Ужас во Сиднеј: Запалена перница фрлил кон сопругата,во пожарот му изгореле три од седумте деца

Дин Хисман (28) наводно ја забарикадирал својата партнерка Стејси Гамаџ (29) и нивните деца во нивниот дом во западниот дел на Сиднеј околу 1 часот по полноќ во неделата и го запалил.

Две момчиња (3 и 6) се пренесени во болница во критична состојба, каде што починале од повредите.

Пожарникарите во куќата пронашле тело на 10-месечно девојче.

На мајката морало да ѝ се дадат седативи кога ѝ било кажано дека нејзините деца загинале во пожарот. Нејзините четири други деца го преживеале пожарот.

Инспекторите ги поминаа последните два дена во потрага по индиции за тоа што го предизвикало пожарот.

Дин, наводно, фрлил запалена перница кон својата партнерка, која делумно била виновна за подметнувањето на пожарот, објави Дејли Меил.

Инспекторите, исто така, истражуваат дали Хисман наводно користел запалливо средство откако втората експлозија ја запалила куќата неколку моменти откако тој фрлил целосно запалената перница кон жената.

Меѓу доказите што биле извадени од куќата имало и две шишиња за вода со кафеава течност слична на бензин.

Полицијата рече дека таткото ја држел влезната врата затворена кога пристигнала итната помош и извикал: „Да умрам овде“, додека децата врескале за помош.

Таткото наводно ги влечел децата внатре и ги задржувал додека се обидувале да избегаат.

Тој се здобил со изгореници на кожата и вдишување чад, по што е префрлен во болница и е во индуцирана кома. Под опсервација е во болницата, а детективите чекаат за да го испрашаат.

Неговата состојба наводно се влошила во понеделникот.

Соседите рекоа дека сите три предни соби од куќата брзо биле зафатени од пламен, пред да почнат да искрат далноводите.

По изгаснувањето на пожарот на лице место излегле соседи и роднини кои оставиле цвеќе и свеќи во спомен на починатите.

Полицијата не можела да потврди дали таткото бил вооружен кога ги спречил спасувачите да влезат во куќата, додавајќи дека тоа било предмет на истрага.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата