Украинците дигнале во воздух воз во најдолгиот тунел во Русија (ВИДЕО)

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Украинците дигнале во воздух воз во најдолгиот тунел во Русија (ВИДЕО)

Украински извор за Ројтерс вчера изјави дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) активирала експлозив во железнички тунел во Сибир затоа што Русија ја користи рутата за воени снабдувања.

Комерсант се повикувал на неименувани извори дека е отворена кривична истрага за инцидентот во тунелот Северомујски во регионот Бурјатија, кој граничи со Монголија. Тунелот на делницата Бајкал-Амур, долг 15,3 километри, е најдолгиот во Русија, не сметајќи ги тунелите на градското метро. Прелиминарните наоди сугерираат дека под возот бил поставен експлозив, цитира извор од Комерсант. Немало жртви.

Како што војната на Москва во Украина се вжештува, Киев се обидува да ја наруши руската воена машинерија, откако нејзината контраофанзива постигна само скромен успех и сега на некои места се најде во дефанзива.

Таквиот напад, на повеќе од 4.000 километри од Украина, ја илустрира подготвеноста на Киев да саботира длабоко во Русија. Ројтерс не можеле самостојно да потврдат дали железничката рута се користела за воени цели. Руските железници соопштија дека возот бил запрен кога бил забележан чад од резервоарот за дизел. Било кажано дека железничкиот сообраќај бил пренасочен, што малку го зголемило времето на патување, но транспортот не бил во прекин.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата