Украинската војска почна да ги користи американските тенкови „Абрамс“ (ВИДЕО)

23.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Украинската војска почна да ги користи американските тенкови „Абрамс“ (ВИДЕО)

Снимката од Абрамс во акција е објавена денеска од украинската 47-ма механизирана бригада, а била пренесена од украинското Министерство за одбрана.

На видеото се гледа како Абрамс со голема брзина се спушта по калливиот пат во источна Украина и пука со гранати.

„Додека окупаторите се обидуваат да откријат каде е Абрамс, тенкистите на 47 механизирана бригада повеќе од еден месец ги сечат Русите и нивната опрема“, се вели во соопштението на бригадата.

31 таков тенк ѝ беа донирани на Украина.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата