Тинејџер планирал терористички напад во Виена, открил кои му биле идолите

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Тинејџер планирал терористички напад во Виена, открил кои му биле идолите

Овој млад човек направил детални планови за нападот, а неговите активности биле под будното око на Управата за заштита на Уставот и борба против тероризмот.

Истрагата открила дека 17-годишникот активно учествувал во група, каде разговарал за конкретни планови за терористички напад во Виена. Тој, исто така, споделил слика на која држи нож во едната рака, додека другата е крената во знак на поздрав на ИСИС.

За време на испрашувањето, тој ја признал својата вмешаност во планирањето на нападот, вклучително и неговата жртва. Тој, наводно, се инспирирал од претходните напаѓачи од Виена, Берлин и Франција.

При претресот на куќата на младиот човек во која живеел со родителите, специјалните полициски единици пронашле матрици со логото на ИСИС, борбен нож и разни носачи на податоци.

Младиот човек е уапсен во Виена пред пет дена. Покрај сомнежите за терористички активности, во текот на истражниот процес била истакната и неговата пристрасност кон исламската вера.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата