Страшен помор на риби по уништувањето на браната во Украина: Екоцид во режија на Русија (ВИДЕО)

7.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Страшен помор на риби по уништувањето на браната во Украина: Екоцид во режија на Русија (ВИДЕО)

Да потсетиме, реката Дњепар го поплави југот на Украина по уништувањето на браната Нова Каховка северно од градот Херсон. Андриј Јермак, шефот на канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, исто така го објави видеото.

„Екоцид во режија на Русија“, напиша Јермак.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата