Столтенберг на почетокот на НАТО самитот: Ќе донесеме важни одлуки за иднината

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Столтенберг на почетокот на НАТО самитот: Ќе донесеме важни одлуки за иднината

„Ова ќе биде историски самит бидејќи ќе ја прославиме 75-годишнината од најуспешната Алијанса во историјата.

Но, ќе направиме повеќе од прослави. Ние, исто така, ќе донесеме важни одлуки за иднината за одвраќање и одбрана, за Украина и за тоа како да ги прошириме нашите партнерства особено со нашите партнери во Азија-Пацификот.

За Украина, очекувам сојузниците да се договорат за значителен пакет, кој ќе се состои од пет елементи. Една од нив е команда на НАТО за Украина која обезбедува безбедносна помош и обука. Долгорочно ветување за продолжување и одржување на нашата поддршка за Украина. Нови најави за итна воена поддршка, вклучувајќи воздушна одбрана и нови билатерални безбедносни договори меѓу сојузниците на НАТО и Украина. И тогаш конечно ќе забрзаме што да правиме за да обезбедиме целосна интероперабилност меѓу украинските сили и силите на НАТО, вклучително и со нов центар за обука и едукација во Полска.

Сите заедно овие пет елементи претставуваат силен мост за Украина до членство во Алијансата. И јас сум убеден дека сојузниците потоа ќе ја повторат својата посветеност дека Украина ќе стане членка на НАТО.

Во однос на одвраќањето и одбраната, ќе се погрижиме да имаме сили за да ги исполниме барањата на нашите нови и амбициозни одбранбени планови. Веќе имаме 500.000 војници во висока готовност, највисока во последните децении.

Ќе интегрираме и нова локација за балистичка одбрана во Полска.

И секако најважно е што сега гледаме дека сојузниците се засилуваат кога станува збор за одбранбените инвестиции. Ние го дадовме ветувањето пред десет години на Самитот на НАТО во 2014 година, дека сојузниците треба да потрошат 2% од БДП за одбрана. Во тоа време, само 3 сојузници потрошиле 2% или повеќе за одбрана. Оваа година, 23 сојузници ќе потрошат 2% или повеќе од БДП за одбрана. Ова прави голема разлика и покажува дека сојузниците ја сфаќаат безбедноста исклучително сериозно.

Последното нешто што ќе кажам е дека ќе се сретнеме и со шефовите на федералните влади од нашите азиско-пацифички партнери, Австралија, Нов Зеланд, Јапонија и Јужна Кореја, а војната во Украина покажува како нашата безбедност е меѓусебно поврзана бидејќи Иран, Северна Кореја и Кина е главниот поттикнувач на руската војна против Украина.

CNBC (Соединети Американски Држави)

Благодарам господине. Затоа, прво, честитки за вашиот Претседателски медал на слободата. Толку заслужено. Значи, толку е соодветно што сме во Вашингтон, и никој што доаѓа во земјата не може да ги игнорира жестоките шпекулации и испрашувања околу раководството во моментов. Дури и Володимир Зеленски има многу, многу голема загриженост за американските политичари, кои чекаат да ја понудат својата поддршка од двете страни на Домот пред изборите во ноември. Колку Алијансата виси на конец? Добро се сеќавам дека бевте критикуван, господине, во Брисел во 2018 година од тогашниот претседател, г. Трамп, исто така, за европската одбрана. Сите ги чекаме изборите. Дали е тоа многу опасно за Северноатлантската алијанса?

Генералниот секретар на НАТО

Очекувам дека без оглед на исходот од изборите во САД, САД ќе останат силен и цврст сојузник на НАТО - од три причини.

Едната е дека во безбедносниот интерес на САД е да има силен НАТО. НАТО е добро за Европа, но добро е и за САД. Тоа ги прави САД посилни и побезбедни затоа што во НАТО, САД немаат нешто што ниту еден друг сојузник... ниту една друга голема сила нема. А тоа се повеќе од 30 пријатели и сојузници. Русија го нема тоа, Кина го нема тоа. САД имаат НАТО, [тој] ги прави САД посилни.

Втората причина зошто верувам дека САД ќе останат силен сојузник е тоа што имаат широка двопартиска поддршка за НАТО во САД. Токму сега, новите анкети ја покажуваат широката поддршка за НАТО меѓу американските гласачи, но и во американскиот Конгрес. Денеска ќе одам во Сенатот на САД. И во американскиот Конгрес има силна двопартиска поддршка за НАТО.

И трето, главните критики од поранешниот претседател Трамп, а исто така и од другите против НАТО, всушност не беа првенствено против НАТО. Тоа беше против сојузниците на НАТО да не трошат доволно за НАТО. И ова навистина се промени. Нешто во последните две години, видовме драматично зголемување на трошоците за одбрана низ Европа и Канада. И рекордниот висок број сојузници сега ја исполнуваат целта да потрошат 2%, а оние сојузници кои сè уште не се таму, имаат јасни планови наскоро да бидат на 2%. Значи, ова е… од овие причини - американскиот безбедносен интерес е да има силен НАТО, силна двопартиска поддршка и дека европските сојузници се засилуваат, инвестираат повеќе - Очекувам дека САД ќе останат силен сојузник без оглед на исходот од избори.

АРД (Германија)

Благодарам, генерален секретар. Дали патот на Украина кон НАТО треба да биде неповратен? И дали ова треба експлицитно да се спомене во декларацијата на Самитот? И уште едно прашање, ако можам: дали овој Самит е можност конечно да ги достави сите седум барани системи за противвоздушна одбрана во Украина?

Генералниот секретар на НАТО

Прво, за точниот јазик: Очекувам дека сојузниците ќе се согласат на силна порака за членство на Украина. Но, за точниот јазик, ќе се воздржам од коментирање - додека не се договориме изјава. Се преговара додека зборуваме. Убеден сум дека ќе се договориме за изјава подоцна денес, а потоа ќе можам да навлезам во детали за јазикот. [Нечујно] прашање што треба да се постави, но наскоро ќе можам да одговорам подетално.

Во врска со воздушната одбрана, претседателот Зеленски разговараше со министрите за одбрана на НАТО во април. Тогаш тој побара повеќе капацитети за противвоздушна одбрана. Ветивме дека ќе работиме напорно на тоа, а сојузниците работеа напорно. Јас работев, а лидерите на НАТО се ангажираа. И сега имаме најава од претседателот Бајден и неколку други сојузници вчера дека ќе можат да испорачаат пет нови напредни стратегиски системи за воздушна одбрана. Од САД, од Италија, од Романија, од Холандија и од уште еден сојузник. И, се разбира, ова е значаен придонес. Згора на тоа, ние исто така ќе се погрижиме да имаат повеќе тактички системи за противвоздушна одбрана, вклучително и НАСАМС. Затоа, постојано работиме на тоа како можеме да испорачаме повеќе. Мислам дека најавата што ја даде вчера претседателот Бајден е значајна, но продолжуваме да видиме дали можеме да додадеме повеќе на тоа.

Јонхап (Јужна Кореја)

Ви благодариме генерален секретар, новинската агенција Јонхап, Јужна Кореја. Соработката на Јужна Кореја со НАТО расте. Значи, како мислите дека ова кооперативно партнерство меѓу Јужна Кореја и НАТО ќе помогне да се спротивстави на продлабочувањето на усогласувањето меѓу Северна Кореја и Русија, и како овој вид на кооперативно партнерство ќе помогне да се зајакне безбедноста на Корејскиот полуостров? Ви благодарам.

Генералниот секретар на НАТО

Ќе одговорам на тоа во момент, но само да додадам дека, се разбира, Германија е и на списокот на сојузниците кои обезбедија дополнителни системи Патриот за Украина по повикот што го упати претседателот Зеленски во април. Германија всушност беше првата што објави.

Јужна Кореја е важен партнер. Со нетрпение очекувам утре да се сретнам со јужнокорејскиот претседател. Ќе имаме средба со нашите партнери од Азија Пацифик, а ќе имам и билатерална средба со претседателот на Јужна Кореја.

Војната во Украина покажува како нашата безбедност е меѓусебно поврзана, бидејќи Северна Кореја е всушност еден од главните даватели на воена поддршка, муниција за Русија, за да им овозможи да водат агресивна војна против Украина во срцето на Европа. И, се разбира, ние сме длабоко загрижени за тоа што Русија дава за возврат. [Претседателот] Путин штотуку се сретна со севернокорејскиот лидер. Знаеме дека Северна Кореја и Русија се приближуваат, а потпишаа и одбранбен пакт. Значи, ова покажува како она што се случува во Европа е важно за Азија, Кореја, и она што се случува во Азија и Кореја е важно за Европа.

Значи, гледаме како можеме да соработуваме поблиску, вклучително и кога станува збор за заедничко проширување на соработката во одбранбената индустрија. Напредувавте... Јужна Кореја има напредна одбранбена индустрија. Мислам дека има голем потенцијал да направиме повеќе заедно - на технологијата, на кибернетот, а исто така, разгледуваме како можеме да имаме подобри системи и методи за размена на информации, бидејќи тоа ќе помогне да се зајакне безбедноста и на Јужна Кореја и на нашата Сојузниците на НАТО.

Значи, работиме на широк опсег на области. Ќе договориме и некои водечки проекти за понатамошно проширување на соработката меѓу Јужна Кореја и НАТО.

Италехти (Финска)

Креета Карвала, Италехти, Финска. Која е главната причина што Украина сè уште не може да биде членка на НАТО? И ако можам, дали Русија е нова закана за источното крило на НАТО и дали можеме да очекуваме дека војната ескалира?

Генералниот секретар на НАТО

Не гледаме никаква непосредна воена закана против кој било сојузник на НАТО. А Русија сега е целосно преокупирана со војната против Украина. И тие преместија многу сили, исто така, од долж границата меѓу Русија и Финска надолу кон Украина. Значи, не гледаме никаква непосредна воена закана против кој било сојузник на НАТО.

Она што го гледаме е, се разбира, постојана закана од сајбер напади, од саботажа, од различни видови непријателски дејства против сојузниците на НАТО. Но, без воени напади, бидејќи Русија е толку преокупирана со војната во Украина.

Но, секако, треба да бидеме внимателни. Внимателно следиме што прави Русија. А сојузниците на НАТО инвестираат многу во нови, модерни одбранбени капацитети. И само фактот што сега ги имаме Финска и Шведска како членки - тоа го направи НАТО посилен, а Финска и Шведска побезбедни.

Финска носи многу способни сили - добро опремени, добро обучени сили во нашата Алијанса, а фактот што Финска сега е членка, секако, го олеснува и планирањето на одбраната во нордиската област, но и со балтичките земји. Па тоа беше второто прашање. Што беше првото?

Италехти (Финска)

Украина.

Генералниот секретар на НАТО

Значи, како што знаете, за да имаме нов сојузник, да поканиме нов сојузник, потребен ни е консензус. И сите сојузници се согласуваат дека Украина ќе стане членка, но прерано е да се каже точно кога тоа ќе се случи. Она што можам да го кажам е дека се движиме заедно со Украина, Украина се поблиску и поблиску до членството во НАТО, а тоа го правиме со конкретни акции. Бидејќи членството на Украина се разбира делумно за јазикот, формулацијата што ќе ја договориме подоцна денеска и декларацијата на НАТО за членството на Украина, но исто така многу се однесува на конкретните активности што ги преземаме за да ја приближиме Украина до членството.

И фактот дека сега ќе имаме команда на НАТО со 700 луѓе со седиште во Германија во тамошната команда на НАТО, но и во центри во источниот дел на Алијансата за да се олесни обуката и безбедносната помош за Украина. Тоа ќе ни даде посилна рамка на НАТО за она што го правиме, а исто така ќе помогне Украина да се приближи до нашето членство.

Долгорочното финансиско ветување, сè што правиме за интероперабилност... кога НАТО сојузниците испорачуваат Ф16, на пример, во Украина, ние исто така испорачуваме доктрини за обука и сето тоа е пример за тоа како ја приближуваме Украина до НАТО и ја правиме полесно за нив да станат членови кога е вистинско време.

Хелсингин Саномат (Финска)

Генерален секретар, ја спомнавте руската саботажа. Само вчера прочитавме дека американските воени бази низ Европа се ставени во зголемена готовност поради можна закана. Што конкретно презема НАТО за да ги спречи ваквите акции и која ќе биде пораката од Самитот? Ви благодарам.

Генералниот секретар на НАТО

Нема да коментирам за тој конкретен инцидент. Точно е дека САД ги зголемија нивоата на тревога за некои други бази, но САД треба да коментираат за тој специфичен инцидент. Она што можам да го кажам е дека видовме шема на зголемени руски непријателски дејствија против сојузниците на НАТО во последните месеци организирани од руските безбедносни служби. Станува збор за саботажа, за сајбер напади, за обиди за подметнување пожари, за различни видови малигни дејства против сојузниците на НАТО. А она што НАТО го направи и што го правиме е дека пред се ја зголемуваме свеста. Ние ги информираме сојузниците дека ова не се самостојни инциденти, туку дека ова е дел од руската кампања за обид да се заплашат оние да не ја поддржуваат Украина. Значи, зголемена свест. Второ, повеќе споделување интелигенција. Фактот што сега имаме и апсења во ОК, Полска, Германија и некои од балтичките земји на луѓе кои се обвинети дека стојат зад оваа саботажа различни саботажи или малигни активности е до одреден степен и конкретен исход од размената на разузнавачки информации. меѓу сојузниците на НАТО. Значи, засилувањето на нашето споделување на интелигенција е втора работа што ја правиме.

И трето, исто така е важно да се сфати дека она што го прави НАТО за да им помогне на сојузниците да ја подобрат својата сајбер одбрана. Тоа е важно бидејќи голем дел од ова се случува во сајбер-просторот, а исто така и да се спротивстави на дезинформациите бидејќи тоа се различни непријателски дејства, кои се движат од дезинформации до конкретни обиди за саботажа. Ние сме будни. Внимателно следиме што прави Русија. И, се разбира, многу од акциите треба да бидат преземени од поединечни сојузници. Апсењата што се случија низ Алијансата се преземени од Националните полициски власти и има тековни правни процеси низ Алијансата. Ви благодарам., рече Столтенберг пред почетојкот на самитот на НАТО, објави Алијансата.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата