Словачката претседателка по атентатот врз Фицо: Шокирани сме (ВИДЕО)

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Словачката претседателка по атентатот врз Фицо: Шокирани сме (ВИДЕО)

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска беше застрелан повеќекратно и итно беше пренесен во болница со опасни по живот повреди по состанокот на владата, соопштија официјални лица, во нападот што го осудија шефовите на ЕУ, објави НДТВ.

Фицо, популистички лидер обвинет дека е пријател на Кремљ, е премиер од минатата година.

„Денеска, по владиниот состанок во Хандлова, имаше обид за атентат врз премиерот на Република Словачка, Роберт Фицо“, се вели во објавата на владата на социјалните мрежи.

„Тој во моментов се транспортира со хеликоптер во Банска Бистрица во животно загрозувачка состојба, бидејќи би траело предолго за да се стигне до Братислава поради потребата од итна интервенција“, се вели во соопштението.

Фицо беше застрелан повеќе пати, се вели во објава на неговата официјална страница на Фејсбук.

„Го потврдуваме нападот врз премиерот“, изјави за AFP портпаролот на полицијата Матеј Нојман.

Директорката на локалната болница Хандлова, Марта Екхардтова, рече дека „Фицо беше донесен во нашата болница и тој е лекуван во нашата клиника за васкуларна хирургија“.

Таа не можеше да ги опише неговите повреди.

Дневниот весник „Денник Н“ објави дека неговиот репортер слушнал неколку истрели и потоа видел како телохранителите го подигнале премиерот од земја и влегле во автомобил.

Весникот објави и дека полицијата го привела осомничениот вооружен напаѓач.

Словачката претседателка Зузана Чапутова рече дека е „целосно шокирана од денешниот брутален и непромислен напад врз премиерот на Словачка... што го осудувам со најсилни можни зборови“.

„Му посакувам многу сила во овој критичен момент и рано закрепнување“, објави таа на X, поранешен Твитер.

И чешкиот премиер Петр Фиала веста за нападот ја нарече „шокантна“.

„Се надевам дека премиерот ќе оздрави што е можно побрзо. Не смееме да толерираме насилство, тоа не смее да има место во општеството“, објави тој на Х.

Полскиот премиер Доналд Туск рече: „Роберт, моите мисли се со тебе во овој многу тежок момент“.

Како и неговиот сегашен мандат како премиер, Фицо ја предводеше владата и во 2006-10 и 2012-18 година.

Откако беше избран минатиот октомври, Фицо даде низа забелешки кои ги влошија врските меѓу Словачка и соседна Украина.

Тој особено го доведе во прашање суверенитетот на Украина и повика на компромис со Русија.

Тој, исто така, предизвика масовни протести со контроверзните измени, вклучително и законот за медиуми за кој критичарите велат дека ќе ја поткопа непристрасноста на јавната телевизија и радио.

На прес-конференцијата по пукањето, пратеникот Лубош Блаха од партијата Смер на Фицо ги нападна неговите критичари.

„Вие, либералните медиуми и прогресивните политичари сте виновни. Роберт Фицо се бори за живот поради вашата омраза“, рече Блаха.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата