Шверцерите на мигранти во Европа имаат нова, ужасна тактика (ВИДЕО)

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Шверцерите на мигранти во Европа имаат нова, ужасна тактика (ВИДЕО)

Тоа е тактика за која агенцијата на ЕУ вели дека станува сѐ почеста.

Луѓето кои загинаа во средата се меѓу 27-те патници кои возачите, наводно, ги фрлиле од бродот во близина на плажата Кампосото, во провинцијата Кадиз, соопштија официјални лица. Уште осум останале во близина на плажата Санкти Петри.

Се верува дека сите 35 лица се мигранти од Северна Африка, соопшти канцеларијата за медиуми на шпанската влада. Останатите патници, кои биле принудени да го напуштат бродот, меѓу кои и шест деца, преживеале. Четири лица се пренесени во болница, некои со хипотермија.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа црн чамец во близина на плажата, при што луѓето ги туркаат во морето од страната на чамецот. Грст луѓе веќе биле во студените, немирни води, мачејќи се да останат на површина.

Инцидентот се случил неколку месеци откако во интерниот извештај на Фронтекс, агенцијата за гранична и крајбрежна стража на ЕУ, се наведува дека шверцерите сѐ почесто користат глисери за транспорт на мигранти од Мароко во Шпанија.

Како што објави шпанскиот весник „Ел Паис“, шверцерите сè почесто, кога се приближуваат до бреговите на Европа, користат насилство за набрзина да ги протераат или принудат мигрантите да излезат од бродовите, брзо враќајќи се за да не бидат пресретнати од полицијата.

Извештаите на очевидци сугерираат дека оваа тактика била користена кога бродот се приближил до брегот на Кадиз во средата. Хавиер Гонзалес, кој води компанија која нуди часови по сурфање на ветер, им рече на новинарите: „Видовме како пристигнува брод за шверц на дрога, но тие не шверцуваа дрога туку мигранти. Одеднаш почнаа да скокаат, а некои беа фрлени“.

Тој рече дека чамецот се оддалечил додека тој и другите се обидувале да им помогнат на оние кои биле во водата. Гонзалес и неговиот син спасија осум лица, рече тој. „Еден од нив ни рече дека му ставиле пиштол на глава и му рекле дека ќе пукаат во него ако не скокне.

Користејќи го гуменот чамец на неговата компанија, Гонзалес и неговиот син ги извлекле луѓето од водата. „Сите беа млади, меѓу 15 и 20 годишни. Оние кои можеа да зборуваат ни се заблагодарија“, рече тој. „Не можете да им ги замислите лицата, беа преплашени. Рекоа дека платиле 5.000 евра за ова патување.

Полицијата соопшти дека го истражува инцидентот и дека започнала потрага по бродот, опишан како тип на брз брод кој вообичаено се користи за шверц на дрога меѓу Шпанија и Мароко.

Оние кои се во првите редови на борбата против дрогата рекоа дека не се изненадени од промената на стратегијата. „Тоа се бескрупулозни луѓе и кога немате скрупули, не е важно дали она што треба да го фрлат во морето се пакетчиња хашиш или луѓе“, рече Франциско Мена, кој раководи со организација за борба против дрогата со седиште во Кадиз.

Смртните случаи што се зголемија доаѓаат додека Шпанија се бори со 70 отсто зголемување на илегалните мигранти оваа година и ја поттикна втората вицепремиерка на Шпанија, Јоланда Дијаз, да ја повика Европа да го промени својот пристап кон миграцијата.

„Јас сум ужаснат од оваа вест“, напишала таа на социјалните мрежи, додавајќи: „Нешто тргна наопаку кога оние кои доаѓаат во потрага по подобар живот наоѓаат само смрт... Ни треба Европа што ќе ги прегрне и ќе ги вклучи за нашите мориња а океани да не бидат масовни гробници“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата