ШОКАНТЕН ПРЕСВРТ: Масакрот го направила Украина (Видео)

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ШОКАНТЕН ПРЕСВРТ: Масакрот го направила Украина (Видео)

„Њујорк тајмс“ објави дека информациите со кои располагаат укажуваат дека за масакрот на пазарот во Костјантиновка е виновна Украина, а не Русија.

Index.hr потсетува дека ракетниот напад врз тој град на истокот на Украина беше еден од најсмртоносните во последните неколку месеци. Најмалку 15 цивили загинаа, а повеќе од 30 се ранети. Ракетата го погодила пазарот, а парчиња метал со кои била натоварена боевата глава пробиле прозорци и ѕидови. Некои жртви беа ранети до непрепознатливост.

Помалку од два часа по нападот, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските „терористи“ за нападот, а многу медиуми го следеа примерот.

Сепак, истрагата на Њујорк тајмс, која собираше и анализираше фрагменти од проектили, сателитски снимки, сметки на сведоци и објави на социјалните мрежи, силно сугерира дека катастрофалниот удар бил резултат на залутана украинска ракета за воздушна одбрана истрелана од системот Бук.

Експертите за противвоздушна одбрана објаснија за весникот дека ракетите како онаа што го погоди пазарот можат да излезат од курсот поради различни причини, вклучително и електронска неисправност или „перка“ за наведување што е оштетена или отсечена при лансирањето.

Исто така, се наведува дека украинскиот артилериски оган од градот бил пријавен на локалниот канал Телеграм само неколку минути пред да биде погоден пазарот.

Портпаролот на вооружените сили на Украина изјави дека безбедносната служба на земјата го истражува инцидентот и дека не може дополнително да коментира според националниот закон.

Според Њујорк тајмс, украинските власти прво се обиделе да ги спречат новинарите на весникот да пристапат до ракетните остатоци и до областа на ударот веднаш по ударот. Но, новинарите на крајот успеале да стигнат до местото на настанот, да ги испрашаат сведоците и да ги соберат остатоците од употребеното оружје.

Потоа, снимките од безбедносните камери покажуваат дека проектилот паднал во Костјантиновка од правец на територијата под контрола на Украина, а не зад руските линии.

Како што се слуша звукот на проектил што се приближува, најмалку четворица пешаци, се чини, дека истовремено ги вртат главите кон звукот што се приближува. Тие се свртени кон камерата – во правец на територијата под контрола на Украина. Неколку моменти пред да погоди, одразот на проектилот е видлив на покривите на два паркирани автомобили, што укажува дека патува од северозапад.

Боевата глава на проектилот се детонира неколку метри над земјата непосредно пред ударот, расфрлајќи метални фрагменти. Резултирачкиот кратер и штетата што се протега од точката на детонација се во согласност со проектил кој доаѓа од северозападна рута, изјави експерт за експлозиви за Тајмс.

Доказите собрани од „Њујорк тајмс“ покажуваат и дека неколку минути пред нападот, украинската војска лансирала две ракети земја-воздух кон руските позиции од градот Дружкивка, 16 километри северозападно од Костјантиновка.

Исто така, се наведува и дека новинарите биле во градот Дружкивка кога во 14 часот слушнале истрелување проектил, а неколку минути подоцна следувал и втор. Случајно, член на тимот на Тајмс го снимил првото лансирање преку говорна пошта.

Жителите на Дружкивка, исто така, најавија лансирање во тоа време на локалниот канал Телеграм. „Уште еден“, се вели во објавата во 14:03 часот, мислејќи на второто лансирање ракета.

Локалните жители во близина на истрелите ги опишаа како „ненормално гласни“ – погласни од звуците на војната на кои се навикнати – што е во согласност со изјавите на сведоците на претходните ракетни истрели „Бук“.

Времето на тие лансирања е во согласност со временската рамка за проектилот што го погоди пазарот во Костјантиновка, околу 14:04 часот по локално време.

Покрај тоа, двајца сведоци кои разговараа за Тајмс изјавија дека виделе проектили испукани од Дружкивка кон руската линија на фронтот околу времето на нападот, а еден од нив рече дека ги видел проектилите како се насочуваат кон Костјантиновка. Украински војник стациониран во Дружкивка, кој сакаше да остане анонимен, исто така, рече дека слушнал истрелани два проектила во исто време.

Еден од сведоците изјави и дека проектилите биле истрелани од поле во предградието на градот, место за кое жителите велат дека го користи украинската армија и од кое претходно виделе проектили за противвоздушна одбрана.

Новинарите кои ја посетуваа локацијата во неколку наврати виделе знаци на неодамнешна воена употреба, вклучително и ровови, јами за ѓубре и широки патеки во согласност со големо воено возило.

Друг клучен показател се трагите од пламен пронајдени на местото на лансирање, објави Њујорк тајмс.

 

Доказ дека не се Русите е фактот што Украина тврдеше дека руската армија го таргетирала пазарот со С-300, но ракетата С-300 носи различна боева глава од онаа што експлодирала во Костијантиновка.

Металните фасади на зградите најблиску до експлозијата беа прободени со стотици квадратни или правоаголни дупки, најверојатно направени од предмети во форма на коцка.

Обемот на дупките – и фрагментите пронајдени на местото на настанот – се конзистентни по големина и форма со едно оружје: проектилот 9M38, кој го испукува мобилниот противвоздушен систем Бук, и познато е дека Украина го користи системот Бук, како што е Русија.

Слично на тоа, двајца независни воени експерти за отстранување бомби, кои побараа да останат анонимни за да зборуваат искрено, дојдоа до истиот заклучок и рекоа дека фрагментите и оштетувањата на местото на ударот најмногу се совпаѓаат со 9M38.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата