Серија торнада зафатија пет американски сојузни држави, 250 илјади граѓани останаа без струја

3.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Серија торнада зафатија пет американски сојузни држави, 250 илјади граѓани останаа без струја

Американската национална метеоролошка служба објави дека во последните 24 часа серија торнада ги погодиле Џорџија, Илиноис, Тенеси, Охајо и Кентаки, а регистриран бил и еден смртен случај. Синоптичарите прогнозираат дека торнада и силни ветришта би можеле да достигнат ефект на ниво на ураган и упатија предупредување до граѓаните на неколку сојузни држави да бидат исклучително внимателни.. Предупредувања за торнадо се издадени и во Џорџија, Алабама и Мисисипи..

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата