Сенаторите бараат од Бајден да забрани патувања од Кина поради мистериозна болест

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Сенаторите бараат од Бајден да забрани патувања од Кина поради мистериозна болест

Имено, сенаторот Марк Рубио и неговите колеги апелираа до претседателот Бајден да го забрани транспортот меѓу САД и Кина.

„Не смееме да чекаме Светската здравствена организација да предупреди, туку мора да ги преземеме неопходните чекори за да ги заштитиме луѓето и нашата економија. Тоа значи дека мора да ги прекинеме сите форми на транспорт додека не добиеме повеќе информации за болеста“, се наведува во писмото.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата