Се распадна крило на патнички авион- морал принудно да слета, патниците во паника (ВИДЕО)

21.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Се распадна крило на патнички авион- морал принудно да слета, патниците во паника (ВИДЕО)

Патникот Кевин Кларк рече дека се качил на Јунајтед лет 354, Боинг 757-200 кој полетал од Сан Франциско и полетал според распоред, но пилотот рекол дека авионот ќе биде принуден да пренасочи кон Денвер, објави Бостон 25 њуз. Тогаш тој го видел проблемот со свои очи. Лентата на десното крило на авионот „се распаѓаше“ и недостасуваа забележливи парчиња, пренесува Пипл.

"Дали налета на птица? Тоа не е добро", рекол Кларк.

„Полетавме, го слушнав овој силен звук на зуење и потоа се смири, па не размислував многу за тоа и одеднаш пилотот зборуваше, па ја отворив завесата на прозорецот и погледнав надвор и видов дека целиот преден раб на крилото е уништен“.

Успеал да го извади и мобилниот телефон и да го сними ужасниот момент.

„Ќе слетам во Денвер и крилото на авионот се распаѓа“, вели Кларк во видеото.

„Се распадна кога полетавме од Сан Франциско и само што слегуваме на земја. Едвај чекам да заврши овој лет“, додаде тој.

По итното слетување во Денвер, Кларк и останатите 164 патници на летот на Јунајтед се качиле во нов авион.

Кларк на крајот слетал на својата крајна дестинација на аеродромот Логан околу три часа подоцна од планираното, велејќи за Boston 25 News дека му е мило што е жив.

„Најпрвин настана паника, но пилотот се врати, го погледна, фотографираше, разговараше со момците на земја, рече дека ќе продолжи за Денвер, така што не би требало да има никакви проблеми“, рече Кларк. .

„Јунајтед летот 354 вчера попладне беше пренасочен кон Денвер за да се реши проблемот со крилото“, изјави портпаролот на Јунајтед за Фокс Бизнис. „Авионот слета безбедно и договоривме друг авион да ги однесе патниците до нивната дестинација“.

Кларк изјави за Boston 25 News дека мислел дека видел докази за птица што удира во крилото на авионот додека одел по пистата во Сан Франциско. Авионите доста често удираат во птици и штетата што ја предизвикуваат е често минимална, иако во други случаи инцидентите може да бараат поправки.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата