САД воведоа санкции за иранска мрежа за набавка на делови за дронови

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
САД воведоа санкции за иранска мрежа за набавка на делови за дронови

САД денеска воведоа санкции против мрежата за која Вашингтон вели дека помага во набавката на вредни делови за иранската програма за развој на беспилотни летала, обвинувајќи го Техеран дека и испорачува дронови на Русија за да ја поддржи нејзината инвазија на Украина, објавија британските медиуми.

-Мрежата ги олесни испораките и финансиските трансакции кои му помогнаа на моќниот Корпус на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) да набави вредни делови користени во производството на иранските беспилотни летала Шахед-136, се вели во соопштението на американското Министерство за финансии.

Денешната одлука на САД е дел од серијата неодамнешни санкции против Техеран. Таа има за цел поединци и организации во Иран, Кина, Турција и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), соопшти Министерството.

-Дроновите од иранско производство продолжуваат да бидат клучна алатка за руските напади во Украина, вклучително и тероризирање на украинските граѓани и напад на критична инфраструктура, рече во соопштението службеникот на американското, Министерство за финансии, Брајан Нелсон. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата