Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

19.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

Блек (34) беше уапсен минатиот месец во градот на далечниот исток, каде што бил на посета кај Русинка со која се сретнал и се забавувал додека служел во Јужна Кореја.

Тој беше приведен откако жената, која руските медиуми ја именуваат како Александра Вашук, по расправија го пријавила во полиција.

Вашук го обвини Блек дека и украл околу 10.000 рубли (100 евра) и рече дека физички ја нападнал.

Блек се изјасни за „делумно виновен“ за кражба и невин за заканата дека ќе ја убие Вашук, објавија руските медиуми.

Двојката се запознала во октомври 2022 година на апликацијата Тиндер во Јужна Кореја и се запознале таму, пред Вашук потоа да го покани да дојде во Владивосток.

Неговиот адвокат има намера да поднесе жалба на пресудата. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата