Руски нуклеарни подморници лансираа проектили во Баренцовото Море

19.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Руски нуклеарни подморници лансираа проектили во Баренцовото Море

-Крстосувачки ракети на нуклеарни подморници... Северните флоти гаѓаа морски цели во Баренцовото Море, објавија руските медиуми. 

Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри кон целта, симулирајќи раздвојување на непријателските десантни бродови. 

-Борбената вежба беше успешно завршена. Користеното ракетно оружје уште еднаш ги потврди своите вродени карактеристики и висока доверливост, изјавија од флотата. 

Областа за лансирање ракети беше однапред затворена за цивилна навигација и летови.

Баренцовото море, дел од Арктичкиот Океан, се наоѓа во близина на северните брегови на Норвешка и Русија и е поделено меѓу норвешките и руските територијални води. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата