Разорен земјотрес од 7,6 степени ги погоди Филипините

2.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Разорен земјотрес од 7,6 степени ги погоди Филипините

Земјотресот е регистриран на околу 20 километри од Хинатуан, каде живеат околу 10.000 луѓе.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за жртви и материјална штета.

Според неофицијални информации, некои делови останале без струја.

На веб-страницата на ЕМСЦ граѓаните наведуваат дека земјотресот траел долго и бил исклучително силен.

„Мислам дека траеше околу 30 секунди“, изјави еден корисник.

„Оваа е многу посилен од оној што се случи на 17 ноември. Јас сум во Давао Сити, уште се луламе лево-десно“, напишал друг.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата