Путин и Бајден се огласија по атентатот врз Фицо- двајцата лидери со заеднички став

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Путин и Бајден се огласија по атентатот врз Фицо- двајцата лидери со заеднички став

Во изјавата, американскиот претседател изрази загриженост за нападот и рече дека тој и неговата сопруга Џил „се молат за брзо закрепнување“ на Фицо.

„Нашите мисли се со неговото семејство и со народот на Словачка.

„Го осудуваме овој ужасен чин на насилство. Нашата амбасада е во близок контакт со владата на Словачка и е подготвена да помогне“, рече Бајден.

Рускиот претседател го нарече пукањето „монструозно“ злосторство за кое „нема оправдување“.

Во телеграмата до словачката претседателка во заминување Зузана Чапутова, рускиот лидер изјави:

„Роберт Фицо го познавам како храбар и решителен човек.

„Се надевам дека овие квалитети ќе му помогнат да ја преживее оваа тешка ситуација.

Путин му посака на Фицо „брзо и целосно закрепнување“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата