Прва реакција на Русија за борбените авиони Ф-16 за Украина

20.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Прва реакција на Русија за борбените авиони Ф-16 за Украина

Грушко одговараше на прашање за импликациите од испраќањето млазни авиони, кои Украина ги бара од земјите-членки на НАТО.

Киев сè уште не го обезбедил ветувањето дека ќе го испрати авионот, но американскиот претседател Џо Бајден вчера им рекол на лидерите на земјите членки на Г7 дека Вашингтон ги поддржува програмите за обука на украински пилоти на авиони Ф-16, изјавија високи американски претставници.

„Гледаме дека западните земји сè уште се придржуваат до сценариото за ескалација. Тоа вклучува колосални ризици за нив“, рече Грушко.

„Во секој случај, тоа ќе биде земено предвид во сите наши планови и ги имаме сите потребни средства за да ги постигнеме целите што си ги поставивме“, додаде тој.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата