Претседателката на Словачка по атентатот врз Фицо: Ова е напад и врз демократијата (ВИДЕО)

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Претседателката на Словачка по атентатот врз Фицо: Ова е напад и врз демократијата (ВИДЕО)

„Физичкиот напад врз премиерот е пред сѐ напад врз човек, но и врз демократијата“, рече претседателката на почетокот на својот говор.

Таа апелираше до сите да се со мислите за што поскоро опоравување на Роберт Фицо.

Таа претходно го осуди „бруталниот и безмилосен“ обид за атентат врз премиерот Роберт Фицо.

Да потсетиме, Фицо беше ранет попладнево пред Центарот за култура во градот Хандлова.

Напаѓачот веднаш бил совладан и уапсен.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата