Пратеник во украинскиот парламент е обвинет за предавство

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Пратеник во украинскиот парламент е обвинет за предавство

Врз основа на наодите од истрагата, претставникот Нестор Шуфрич е обвинет за антиукраински активности, кои вклучуваат „поткопување на информативниот простор“.

Шуфрич е обвинет за тесна соработка и извршување на упатствата на Володимир Сивкович, московски агент одговорен за координација на руските средства во Украина. „Главната задача на Шуфрич беше да го поткопа информативниот простор“, се вели во соопштението на безбедносната служба, а пренесува Скај њуз.

СБУ додава дека пратеникот ги ширел лажните наративи на Кремљ дека украинската држава е вештачки ентитет, дека Украина и Русија имаат една историја и дека Украинците и Русите се еден народ. За ова кривично дело е предвидена затворска казна до 15 години.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата