Полицијата ја пребаруваше реката Темза во Лондон во потрага по напаѓачот, па најдоа две тела

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Полицијата ја пребаруваше реката Темза во Лондон во потрага по напаѓачот, па најдоа две тела

Екипите на поморската полиција трагаат по Абдул Езеди, обвинет дека на 31 јануари фрлил силен алкалоид врз неговата поранешна девојка, при што ги повредил неа и нејзините две ќерки на возраст од 3 и 8 години.

Во нападот биле повредени вкупно 12 лица. Се верува дека осомничениот „скокнал во вода“ неколку часа по нападот.

Ниту еден од пронајдените мажи не е идентификуван како осомничен. Првото тело е пронајдено во саботата во 10:13 часот по локално време, а второто само 26 минути подоцна.

Лондонската полиција верува дека Езеди е мртов откако надзорните камери го фатиле како се наведнува над оградата на мостот Челзи ноќта на нападот. Околу 23.30 часот го поминал мостот и влегол во парк во центарот на Лондон, но потоа ненадејно се вратил на мостот неколку минути подоцна.

Можен мотив за нападот е прекинот на љубовната врска помеѓу Езеди и неговата поранешна партнерка. Во петокот, полицискиот наредник Џон Савел признал дека телото на Езеди можеби никогаш нема да биде пронајдено поради брзината на струјата во Темза.

„Последните 24 часа ги поминавме внимателно следејќи ги камерите за надзор, а нашата главна хипотеза е дека тој завршил во вода. Во овој период од годината, Темза е многу брза, многу широка и полна со пречки во водата, не е исклучено дека можеби никогаш нема да го најдеме телото“, рече тој во таа прилика.

Савел изјавил и дека нападнатата жена е во „сериозна, но стабилна состојба“ во болница и дека се уште е „многу лошо и не може да разговара“ со полицијата.

Полицајците претресоа две адреси поврзани со Езеди во Њукасл рано во четвртокот наутро.

Полицијата додаде дека околу 500 луѓе ширум земјата се јавиле со информации за Езеди и неговата локација по нападот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата