Подготвен е на компромис: Карлсон откри што му рекол Путин во нефомрален разговор по интервјуто

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Подготвен е на компромис: Карлсон откри што му рекол Путин во нефомрален разговор по интервјуто

Минатата недела Карлсон беше во центарот на вниманието на светските медиуми откако го интервјуираше Путин.

Зборувајќи за своето интервју, Карлстон на Светскиот владин самит во Дубаи рече дека верува оти Путин е подготвен на компромис.

„Имавме неформален разговор по интервјуто. Да се ​​биде лидер на која било земја на оваа планета, освен можеби САД, ги принудува да најдат компромис. Тоа е она што ние го нарекуваме дипломатија. И тој (Путин) е меѓу нив“, рече Карлстон. .

Да потсетиме, Путин во интервју за Карлсон рече дека Русија никогаш не одбила дијалог за Украина, но дека по прекинот на преговорите во Истанбул во март 2022 година, нема да го направи првиот чекор.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата