Перуанскиот Парламент го прогласи мексиканскиот претседател Обрадор за персона нон грата

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Перуанскиот Парламент го прогласи мексиканскиот претседател Обрадор за персона нон грата

Лопез Обрадор ја нарекува Болуарте „узурпатор“ и на почетокот на овој месец одби да ѝ го предаде претседателството со латиноамериканскиот трговски блок Тихоокеанска алијанса, откако го доведе во прашање нејзиниот легитимитет како шеф на државата.

Дина Болуарте стана претседателка на Перу по соборувањето од власт на претседателот Педро Кастиљо, кој беше уапсен поради обидот да го распушти парламентот во декември.

Отстранувањето на Кастиљо, кој е претставник на перуанската радикална левица, беше критикувано од мексиканскиот претседател, кој им даде азил на сопругата и децата на Педро Кастиљо.

Откако беше соборен Кастиљо, се појавија сериозни дипломатски тензии меѓу Перу и Мексико. Во февруари Болуарте соопшти дека го отповикува перуанскиот амбасадор од Мексико.

Вчера, мнозинството перуански пратеници го одобрија предлогот Андрес Мануел Лопез Обрадор да се прогласи за персона нон грата, обвинувајќи го мексиканскиот лидер дека се обидува да се меша во внатрешните работи на Перу. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата