Остин: Нема да влеземе во војната на Путин, ќе ја поддржиме Украина во борбата за суверенитет

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Остин: Нема да влеземе во војната на Путин, ќе ја поддржиме Украина во борбата за суверенитет

„Како што сегашната администрација јасно стави до знаење: нема да бидеме вовлечени во непромислена војна по избор на Путин. Но, ќе ја поддржиме Украина во борбата за нејзиниот суверенитет и безбедност. Ќе ја браниме секоја педа од територијата на НАТО и ќе продолжиме да го зајакнуваме колективот на НАТО во одбрана и одвраќање“, рече тој на јавниот форум на НАТО во Вашингтон.

Остин истакна дека од инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина, НАТО е „поголем од кога било“.

„Нашите нови сојузници Финска и Шведска го зголемија бројот на членки на алијансата на 32. И не правете грешка: војната на Путин не е резултат на проширување на НАТО. Војната на Путин е причина за проширување на НАТО“, рече Остин, пренесува Интерфакс Украина.

Тој повтори дека САД ќе ја продлабочат соработката за поддршка на самоодбраната на Украина.

„Друг знак за нашата длабока посветеност на украинската самоодбрана е тоа што коалицијата на земји неуморно работи на обезбедување на Украина со борбени авиони Ф-16. И денес, претседателот Бајден, заедно со премиерите на Холандија и Данска, гордо објави дека испраќањето на Ф-16 официјално започна, а Украина ќе лета со Ф-16“, рече Остин.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата