Новиот претседател на Аргентина, Милеи, положи заклетва

10.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Новиот претседател на Аргентина, Милеи, положи заклетва

Како претседателски кандидат, Милеи вети дека ќе го исчисти политичкиот естаблишмент од корупција, ќе ја елиминира Централната банка, која ја обвини дека печати пари и ја поттикнува инфлацијата и дека ќе го замени нестабилниот пезос со американски долар.

Милеи победи со убедлива победа во вториот круг од изборите одржани на 19 ноември и ја испрати перонистичката политичка опција која со децении доминираше на политичката сцена во Аргентина во опозиција.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата