Новиот претседател на Аргентина, кој дојде на власт со моторна пила: Ќе ја обновам земјата

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Новиот претседател на Аргентина, кој дојде на власт со моторна пила: Ќе ја обновам земјата

„Историска ноќ за Аргентина“, рече Милеа пред илјадниците свои приврзаници во изборниот штаб во Буенос Аирес. Вчера во вториот изборен круг победи Милеи со 55 отсто од гласовите пред министерот за економија Серги Маса.

„Ова е крајот на моделот што ја осиромашува кастата, денес го прифаќаме моделот на слободата (либертаризмот) за повторно да станеме светска сила“, рече новоизбраниот претседател на Аргентина.

„Соочени сме со огромни проблеми како што се инфлација, стагнација, немање работни места, несигурност, сиромаштија и беда“, наброја тој. „Ќе можеме да ги решиме овие проблеми само ако прифатиме нови идеи за слобода“, додаде тој.

„Нема простор за постепени мерки, за млакост и полумерки“, предупреди Милеи, кој веќе две години се залага за шок-терапија за економијата изедена од хроничната инфлација, која порасна на 143 проценти.

Тој им пружи рака за соработка на сите Аргентинци и на „политичките лидери кои сакаат да се приклучат на новата Аргентина“, но ги предупреди и оние кои би можеле да се спротивстават на реформите.

„Има луѓе кои ќе се спротивстават, кои ќе сакаат да го задржат системот на привилегии што му одговара на малцинството, но го осиромашува мнозинството.“

Хавиер Милеи ќе ја преземе претседателската функција на 10 декември и ќе го наследи актуелниот перонист Алберто Фернандез.

Противникот на Милеи, Серхио Маса, го призна поразот, а претседателот Фернандез рече дека „верува дека може да започне да работи со Хавиер Милеи за да гарантира уредна транзиција“. Светските лидери денеска му честитаа на политичкиот аутсајдер Милеи за изборната победа.

„Демократијата е гласот на народот и таа секогаш мора да се почитува. Им честитам на аргентинските институции за спроведувањето на изборниот процес и на аргентинскиот народ кој учествуваше на денот на изборите на уреден и мирен начин. На новата влада ѝ посакувам среќа и успех “, изјави бразилскиот претседател Луис Инасио Лула Да Силва.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, му честиташе на Мајли за победата, пишувајќи на социјалните мрежи дека со нетрпение очекува да изгради силна врска заснована на човекови права, демократски вредности и транспарентност.

На аргентинскиот либерал упати честитки и поранешниот американски претседател Доналд Трамп. „Целиот свет гледаше! Многу сум горд на тебе. Ќе ја свртите вашата земја и навистина ќе ја направите Аргентина повторно голема“, порача Трамп на социјалните мрежи.

Самопрогласениот анархо-капиталист Милеи им вети на гласачите радикален пресврт: тој сака да ја укине централната банка и националната валута и да ги замени со американски долар, да укине многу министерства и радикално да ги намали распределбите на социјалната политика.

Радикалната програма предложена од Милеи е особено популарна меѓу младите луѓе кои познаваат само постојани кризи во животот и се разочарани од политичкиот естаблишмент и сакаат нешто сосема ново.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата