Нова снимка на атентато врз Фицо- премиерот се фаќа за стомак и паѓа преку ограда (ВИДЕО)

15.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Нова снимка на атентато врз Фицо- премиерот се фаќа за стомак и паѓа преку ограда (ВИДЕО)

На видеото јасно се гледа кога напаѓачот вади пиштол и испукува пет истрели.

Ранетиот Фицо, како што може да се види на видеото, се фаќа за стомакот и паѓа преку малата ограда на зелениот простор.

Дел од обезбедувањето веднаш скока и го совладува напаѓачот, а дел му доаѓа на помош на тешко ранетиот словачки премиер.

Откако бил погоден, Фицо итно бил пренесен во болница.

Според локалните медиуми, лекарите се борат за неговиот живот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата