Наскоро евакуација на три болници во Газа

21.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Наскоро евакуација на три болници во Газа

„Меѓу нив се и болницата Ал Шифа, од која веќе се спасени група бебиња, како и индонезиската болница и болницата Ал Ахли“, рече Линдмајер на брифинг со новинарите во Женева.

Според палестинското Министерство за здравство, повеќе од две третини од болниците во Појасот Газа престанале да работат поради израелските напади, додека останатите девет болници се делумно во функција.

Од почетокот на нападите, 18 болници се затворени и евакуирани, вклучително и три болници во изминатите три дена: Ал-Наср, Рантиси и Ал-Кудс. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата