Најмалку десетмина загинати во судир на воени хеликоптери над малезиска поморска база

23.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Најмалку десетмина загинати во судир на воени хеликоптери над малезиска поморска база

Сингапурскиот информативен канал ЦНА ја цитира Кралската малезиска морнарица (РМН) која во соопштение информира дека морнарички хеликоптер со седум членови на екипажот и уште еден со тројца патници се урнале во поморската база во Лумут, околу 200 километри северозападно од Куала Лумпур.

CNA јави дека хеликоптерите тренирале прелетување за прославата на 90-тиот Ден на морнарицата, што треба да се одржи за неколку дена.

Причината за несреќата првично е нејасна и РМН ќе „формира истражен одбор за да ја утврди причината за инцидентот“. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата