На смрт е осудена вдовицата на озлогласениот водач на Исламската држава

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
На смрт е осудена вдовицата на озлогласениот водач на Исламската држава

На почетокот на август, ИД започна серија напади врз верското малцинство Јазиди во северниот ирачки регион Синџар. Тие убиле и заробиле илјадници жртви, меѓу кои и жени и девојки кои биле тргувани и сексуално злоупотребувани, пишува Би-Би-Си.

Обединетите нации тврдеа дека кампањата против Јазидите е геноцид. Во соопштението за печатот се наведува дека Кривичниот суд во Карх ја осудил жената за „затворање на жените Езиди во нивниот дом“ и олеснување на нивното киднапирање од страна на „ИСИЛ во Синџар“.

Во соопштението не се наведува името на обвинетата, но двајца судски службеници ја идентификувале како Асма Мохамед, која беше уапсена во 2018 година во Турција. Официјален претставник на ирачката безбедност потврди за Асошиетед прес дека Мохамед им била предадена на ирачките власти минатата година.

Преживеаните од нападот на ИСИЛ во Ирак ја критикуваа одлуката, донесена на барање на ирачката влада, да ја прекине истрагата на ОН за злосторствата на ИСИЛ, вклучително и наводната употреба на хемиско оружје.

Во исто време, групите за човекови права изразија загриженост за недостигот на правична постапка во судењата на наводните членови на ИСИЛ во Ирак и особено ги критикуваа масовните егзекуции на осудените за тероризам.

Амнести интернешенел и Хјуман рајтс воч предупредија дека пресудите често се добиваат преку тортура. Тие го повикаа Ирак да ја укине смртната казна. На 29 јуни 2014 година, Ал Багдади, познат како еден од најефикасните џихадистички водачи на модерното време, прогласи калифат на милитантната група во големи делови од Ирак и Сирија.

Во 2019 година, тој беше убиен во американски напад врз Сирија, нанесувајќи ѝ голем удар на милитантната група, која сега ја изгуби контролата врз сите области што претходно ги контролираше, иако некои од нејзините ќелии продолжуваат да вршат напади.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата