Маск: Ѓоковиќ не се вакцинираше ПА ОСВОИ РЕКОРДЕН БРОЈ ГРЕН СЛЕМОВИ

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Маск: Ѓоковиќ не се вакцинираше ПА ОСВОИ РЕКОРДЕН БРОЈ ГРЕН СЛЕМОВИ

Еден од најбогатите луѓе во светот, Илон Маск, го спомна Новак Ѓоковиќ додека пишуваше за вакцините.

Маск, инаку и сопственик на Икс (Твитер), на таа мрежа имал размена на мислења со политичкиот новинар Ед Красенштајн.

Маск се вклучи во дискусијата за вакцините против корона вирусот.

Откако Красенштајн рече дека ефективноста на вакцините варира во зависност од видот на вирусот, Илон го рече следново:

– Мојата загриженост беше повеќе насочена кон неприфатливото барање луѓето „мора“ да земаат вакцина и повеќе „бустери“ за да постигнат нешто. Беше вистински хаос. Сè додека Врховниот суд не ја поништи извршната наредба на Бајден, „SpaceX“ и многу други компании ќе бидат принудени да отпуштат секој што ќе одбие да се вакцинира! Ние не би го направиле тоа. Подобро да одам во затвор отколку да отпуштам добри луѓе кои не сакаа да се вакцинираат – рече Маск и додаде:

– Што се однесува до мене, јас го добив оригиналниот Ковид пред да се појават вакцините, имав благи симптоми на настинка, а потоа морав да се вакцинирам три пати поради патување. Тој трет истрел за малку ќе ме испрати во болница.

Во продолжение на излагањето на своето мислење, Маск го спомена Ѓоковиќ, кому поради тоа што не ја прими вакцината, му беше забрането учество на неколку големи турнири.

– Колку други луѓе имале потешки симптоми од вакцината или поради лекување на Ковид, отколку од самиот Ковид? А што се однесува до оние кои не примиле никаква вакцина… Па, Новак Ѓоковиќ штотуку освои рекорден број Грен слемови..

– Ова не е нешто како што јас не верувам во вакцини – верувам. Потоа повторно, лекот не може да биде потенцијално полош од болеста. И јавната дебата за ефикасност не треба да се крие. Исто така, постои голем потенцијал да се излечат многу болести со помош на синтетичка мРНК, па да не го исфрламе бебето кога ќе ја истуриме водата од капењето – изјави Илон Маск.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата