Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

27.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

Компанијата која го градеше Олимпиското село на церемонијата на која ќе присуствува Макрон официјално ќе ги предаде клучевите на Организацискиот комитет на Олимписките игри 2024 во Париз.

Олимпиското село официјално ќе биде отворено во јули пред почетокот на Олимписките и Параолимписките игри.

Олимпиското село е лоцирано во предградие на Париз во близина на реката Сена и е најголем проект на Организацискиот комитет, со 2.800 станбени единици или околу 14.250 кревети.

За изградена на Олимпиското село беа ангажирани околу 4.000 работници.

Олимписките игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата