Кремљ ги негира обвинувањата на Украина дека руската војска ги користи сателитите Старлинк

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кремљ ги негира обвинувањата на Украина дека руската војска ги користи сателитите Старлинк

Украина, која го користи „Старлинк“ за воени комуникации во нејзиниот конфликт со Русија, вчера соопшти дека руските трупи го користат системот во областите на Украина под нивна контрола.

- Тоа не е сертифициран систем кај нас. Затоа, не може официјално да се достави тука. Затоа, не може официјално да се користи на кој било начин, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во коментар на социјалната мрежа X, Илон Маск рече дека според неговите сознанија „никакви ’Старлинк‘ не се продадени директно или индиректно на Русија“.

„Голем број извештаи за лажни вести тврдат дека SpaceX и продава терминали на Starlink на Русија. Ова е категорично неточно“, додаде тој. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата