Кирби: САД се внимателно оптимистични за прекин на огнот во Појасот Газа

11.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кирби: САД се внимателно оптимистични за прекин на огнот во Појасот Газа

- Ние сме внимателни оптимисти дека работите одат во вистинската насока. Сè уште има празнини меѓу двете страни (Израел и Хамас), но веруваме дека тие можат да се намалат, посочи Кирби.

Тој додаде дека претставникот на Белата куќа за Блискиот Исток, Брет Мекгурк и директорот на ЦИА, Бил Барнс се обидува да ги намалат разликите помеѓу Израел и Хамас.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата