Ким Џонг Ун ЗАБРАНИ САМОУБИСТВА, нејасно е како ќе се спроведе забраната

9.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Ким Џонг Ун ЗАБРАНИ САМОУБИСТВА, нејасно е како ќе се спроведе забраната

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун издал тајна наредба до локалните власти да забранат самоубиства.

Одлуката е донесена откако податоците покажаа дека бројот на самоубиства вртоглаво расте, изјавија владини претставници кои разговараа за Радио Слободна Азија.

Точниот број на самоубиства во Северна Кореја е тешко да се одреди бидејќи режимот ретко нуди увид во недостатоците на земјата, но Националната разузнавачка служба на Јужна Кореја во мај процени дека самоубиствата се зголемени за околу 40 отсто во споредба со претходната година, објави WION, пренесе Мирор.

Ким го нарече самоубиството „чин на предавство против социјализмот“ во директивата, според Радио Слободна Азија, додавајќи дека претставниците на локалната власт ќе бидат заеднички одговорни за неуспехот да ги спречат луѓето да се самоубијат во нивната јурисдикција.

Тајната наредба била спомната на низа итни состаноци во севернокорејските провинции, изјави официјален претставник од североисточната провинција Северен Хамгјонг за Радио Слободна Азија под услов да остане анонимен за да ја заштити својата безбедност.

Дадени се податоци за бројот на самоубиства, вклучително и примери на цели семејства кои ги завршиле своите животи, изјави функционерот за Радио Слободна Азија.

Во соседната провинција Раџанганг, друг официјален претставник изјави за Радио Слободна Азија дека самоубиството влијае на заедницата повеќе од гладувањето, наведувајќи сличен состанок.

„И покрај политиката за спречување самоубиства што ја ратификуваше генералниот секретар, официјалните лица не беа во можност да најдат соодветно решение“, рече функционерот, кој исто така го задржа својот идентитет за да ја заштити својата безбедност.

„Повеќето самоубиства се предизвикани од голема сиромаштија и глад, така што никој не може да смисли контрамерка во моментов“, додаваат тие, пренесува новинската служба.

За време на состанокот, биле водени дискусии кои вклучуваа графички описи на случаи на самоубиства, во кои беа опфатени натамошни случаи на цели семејства кои си ги одзедоа животите.

Според податоците на Светската здравствена организација за 2019 година, во Северна Кореја имало 8,2 самоубиства на 100.000 луѓе, што ја става оваа земја на 45-то место на светската ранг листа по стапка на самоубиства.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата