Херцог се извини поради загинувањето на седуммината хуманитарни работници во Газа

2.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Херцог се извини поради загинувањето на седуммината хуманитарни работници во Газа

Претседателот Херцог „ја изразува својата длабока тага и искрено извинување поради трагичната смрт на работниците на Светската централна кујна синоќа во Појасот Газа, и им изрази сочувство на нивните семејства и најблиски“, се вели во соопштението на израелското претседателство.

Во него се вели и дека Херцог лично разговарал со основачот на невладината организација, шпанскиот готвач Хозе Андрес.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата