Канадскиот премиер Џастин Трудо го посети Киев за да ја изрази својата поддршка за Украина

10.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Канадскиот премиер Џастин Трудо го посети Киев за да ја изрази својата поддршка за Украина

Трудо се поклони пред споменикот на загинатите украински борци во центарот на Киев.

Канада, како членка на НАТО, е средина на една од најголемите украински заедници во светот, и земјата обезбедува воена и финансиска помош за Украина уште од почетокот на инвазијата што ја започна Русија во февруари 2022 година.

Посетата на Трудо на Киев доаѓа по ноќните руски ракетни напади и напади со беспилотни летала врз Одеса, Полтавската област и Харков.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата