Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

19.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

Јун го изјави ова за време на состанокот на претседателскиот комитет за ниска стапка на наталитет и стареење на населението, кој предупреди дека населението во Јужна Кореја на крајот би можело да изумре доколку трендот на екстремно ниска стапка на наталитет не се промени.

-Денеска официјално прогласувам национална демографска вонредна состојба. Ќе активираме сеопфатен систем за одговор на владино ниво додека не се надмине проблемот со нискиот наталитет, рече Јун./МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата