Јоурова: Кина е партнер, конкурент, системски ривал на ЕУ

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Јоурова: Кина е партнер, конкурент, системски ривал на ЕУ

Таа додаде дека во дигиталната сфера, системското ривалство е најистакнато од сите три споменати улоги.

Според неа, важно е Брисел и Пекинг да продолжат да имаат отворени канали за комуникација на различни нивоа во областите каде што не се согласуваат.

Јоурова изјавата ја даде по копретседавањето со дигиталниот дијалог на високо ниво ЕУ-Кина, прв во изминатите три години. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата