Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант наскоро ќе го посети Пентагон

16.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант наскоро ќе го посети Пентагон

Точниот датум на посетата ќе биде објавен. Целта на посетата се разговори меѓу Галант и американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во врска со војната во Појасот Газа.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден бара прекин на огнот во Газа.

Војната во енклавата започна по невидениот напад на палестинското исламистичко движење „Хамас“ против Израел на 7 октомври минатата година. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата