Израелскиот министер за финансии повика на прекин на преговорите со Хамас

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Израелскиот министер за финансии повика на прекин на преговорите со Хамас

„Израелската влада треба да гледа на непријателот само преку воен нишан додека Хамас не биде целосно уништен и преостанатите заложници не бидат вратени“, рече Смотрич во објава на хебрејски јазик на X, платформата за социјалните медиуми порано позната како Твитер.

„Многу ни е драго што заложниците се враќаат, но сега рамката за пауза е исцрпена“, напиша Смотрич во својата објава.

Смотрич е шеф на екстремно десничарската партија Религиозен ционизам и е контроверзна личност во владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Претходно оваа година, американскиот Стејт департмент остро ги осуди контроверзните коментари на Смотрич, кој повикуваше палестинскиот град „да се избрише“ откако бил нападнат од израелски доселеници. Тој, исто така, го негира постоењето на палестински народ и правото на Палестинците на државност.

Смотрич, исто така, има надзорна улога одговорна за израелските населби на Западниот Брег, кои се сметаат за нелегални од голем дел од меѓународната заедница. Тој гласал за поддршка на првичниот договор за примирје откако првично се изјаснил против него, пренесе Си-Ен-Ен.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата